System identyfikacji wizualnej BIPWydruk - System identyfikacji wizualnej BIP
Wprowadzenie

W celu promowania spójnego wizerunku Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamówiło wykonanie spójnego systemu identyfikacji wizualnej dla Biuletynu Informacji Publicznej oraz elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
 
 


Założenia systemu identyfikacji wizualnej BIP
W ramach prac został przygotowany profesjonalny System Identyfikacji Wizualnej obejmujący całość symboliki BIP kreując tym samym spójność wizerunkową i wizję estetyczną opartą na kolorystyce, logo, logotypie i typografii.

Wypracowany system ma na celu wdrożenie ładu wizualnego na stronach podmiotowych BIP instytucji zobowiązanych do ich prowadzenia oraz na stronie głównej Biuletynu.

Zadaniem przygotowanego opracowania było nie tylko uporządkowanie i systematyzacja stosowania logo Biuletynu Informacji Publicznej, ale także wytyczenie ram, w jakich będą powstawać wszelkie materiały oraz publikacje opatrzone tym znakiem.

Utrzymanie ścisłych reguł stosowania znaku – systematyzujących liternictwo, kolorystykę, format, sposoby rozmieszczenia i użycie dopuszczalnych wariantów – jest niezbędne do zachowania jednorodnej i rozpoznawalnej tożsamości.

 

Wizerunek Biuletynu ma zatem spełniać następujące funkcje:

 1. wizerunkowe i estetyczne:
 2. promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego,
 3. kreowanie partnerskich relacji między państwem a obywatelem,
 4. zaznaczenie służebnej wobec obywatela funkcji instytucji publicznych,
 5. wskazanie na przejrzystość działania podmiotów, które prowadzą strony Biuletynu,
 6. stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wizerunku, który jednocześnie ociepli formalny charakter instytucji publicznych
 7. syntetyczne ujęcie funkcji i medium, w którym operuje Biuletyn Informacji Publicznej

   

 8. merytoryczne i funkcjonalne:
 9. ustanowienie spójnego i rozpoznawalnego wizerunku,
 10. przygotowanie materiałów BIP tworzących czytelną, rozpoznawalną całość,
 11. stworzenie kodu porządkującego o wysokim stopniu funkcjonalności i uniwersalności,
 12. stworzenie przejrzystego systemu otwartego, który będzie umożliwiał rozbudowę wizerunku instytucji wraz z jej rozwojem. 

 13. Dostęp do systemu identyfikacji wizualnej BIP (logo i kryteria jego stosowania) znajdują  się pod linkiem -

  http://mc.bip.gov.pl/fobjects/download/273220/logo-bip-pdf.html   


Tagi : logo, logotyp, kolorystyka, typografia

Udostępniający:

Tadeusz Mąkosa

Wytwarzający/Odpowiadający:

Tadeusz Mąkosa

Czas udostępnienia:

2008-01-22 11:48:38

Czas wytworzenia:

2016-08-01 12:30:00


ZałącznikiLogo BIP (format PNG)

(jpg, 18.40kB)
Nowe logo Biuletynu Informacji Publicznej. Format Portable Network Graphics.

 

Logo BIP (format JPG)

(jpg, 46.81kB)
Nowe logo Biuletynu Informacji Publicznej. Format Joint Photographic Experts Group. Aby uzyskać dostęp do identyfikacji wizualnej BIP(logo) należy kliknąć na link: http://mc.bip.gov.pl/fobjects/details/273220/logo-bip-pdf.html

 
Napisz komentarzKomentarze mogą zamieszczać jedynie zarejestrowani użytkownicy. Jeżeli chcesz dodać komentarz zaloguj się albo zarejestruj.


Komentarze

komentarzy : 15
Dariusz Doliński, 2008-01-24 12:40:37
Podoba mi się idea społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego oraz stworzenia spójnego systemu wizulalizacji. Założenia jak najbardziej słuszne i co więcej konieczne dla polepszenia jakości Państwa. Natomiast mam duże zastrzeżenia jeśli chodzi o nowe Logo BIP, moim zdaniem jest ono mało czytelne. Poprzednie logo BIP było bardziej czytelne i ze względu na czas jego istnienia, doskonale kojarzyło się z biuletynem.

ichu, 2008-01-31 19:56:02
Tak. Wielkie i szczytne idee rozpisane na cały ekran, za którymi kryje się jedynie masło maślane. Nowe logo nie jest ani spójne, ani czytelne, ani estetyczne. Jestem ciekaw, ile zgarnął ten "artysta" który zaprojektował to coś. Choć to zbyt wielkie słowo, montaż czegoś takiego w Paint'cie zajmuje mniej niż 5 minut. Jak dla mnie są to sprzeniewierzone pieniądze. Ponadto wymuszenie zmiany logo na stronach innych podmiotów to dodatkowe koszty - zwłaszcza jeśli poprzednie logo zostało wkomponowane w layout serwisu, to jego zmiana nie ogranicza się jedynie do podmiany pliku na serwerze... To jest to tanie państwo?

Piotr Łęgowski, 2008-02-16 15:50:43
Dołączam się do przedmówców. Z logo jest tak, jak z całą ideą bip - ktoś na górze sobie coś wymyśla, a potem bez konsultacji zrzuca realizację na sam dół... dotychczasowe logo było dobre, a jak jest z obecnym wystarczy wejść na stronę reklamowanego tu ePUAP - i zobaczyć jak ono w praktyce wygląda - jeżeli to ma promować ideę bip to gratuluję... logo BIP na stronie ePUAP to co to właściwie jest? wogóle nie podobne do tego na SGBIP

Piotr Łęgowski, 2008-03-03 09:59:56
do wcześniejszego komentarza:
Oczywiście nie mam tu pretensji do redakcji SGBIP - wszak tak jak my jesteście wykonawcami unormowań odgórnych :)
Co do ePUAP - stronka ładuje się dość wolno - ciekawy jestem jak wytrzyma oferowana przez ePUAP skrzynka podawcza, jeżeli naprawdę dużo gmin z tego skorzysta, a czytałem, że szykują się do tego nawet duże miasta...

cbwtest, 2008-03-06 13:45:45
Niestety, muszę się zgodzić z moimi poprzednikami. Nowe logo BIP to krok wstecz... Trzeba jednak odwagi aby się do tego przyznać i umieć wycofać...

Krzysztof Radzimski, 2008-03-19 16:36:48
Warto też dodać że ikona - ta pokazująca się w pasku adresu przeglądarki - jest delikatnie mówiaz niedopracowana. Mam na myśli to białe tło.

Filip Lepucki, 2008-06-09 08:24:19
Wiadomość na temat planowanego udostępnienia nowego "Systemu identyfikacji wizualnej BIP" na SGBIP ukazała się 22 stycznia. Obecnie mamy już czerwiec... A ja dalej nie wiem czy na stronie podmiotu zmieniać logo na nowe czy dalej czekać na wytyczne jak ma wyglądać system identyfikacji wizualnej BIP.
Kiedy się coś w końcu ruszy w tym kierunku ??

Aaaaaaaaa Bbbbbbbbb, 2008-07-22 15:20:21
Panie Filipie,

Logo, od chwili opublikowania na SGBIP, można publikować na stronach podmiotowych, zamieniając stary znak BIP-u. Pisząc o Systemie Identyfikacji Wizualnej, redakcja ma na myśli kompleksową zmianę (od strony wizualnej) stron podmiotowych. Prace nad tym systemem są w fazie końcowej i w sierpniu wytyczne te będą udostępnione zainteresowanym podmiotom.

Błażej Biernat, 2010-11-26 09:16:27
Nie można pobrać logotypów...

anna_m, 2010-12-21 17:06:01
A gdzie logo w kontrze? Logo w B&W, zasady stosowania? Tego brakuje, jeśli projektowany system miałby być kompletny. No i po co ten szpetny i długi napis, nijak wpisujący się w inne layouty? Wystarczyłby sam znak biało - czerwony. Koszmar dla projektantów, którzy muszą to coś umieścić na własnym projekcie.

Włodziemierz Jackowiak, 2011-01-12 12:01:44
Również nie mogę pobrać logotypów - te propozycje zostały już wcielone w życie?

Barbara Włosek, 2011-01-24 15:21:51
Zgadzam się z moimi przedmówcami, że obecne logo jest mdłe i słabo czytelne - zdecydowanie brak mu wyrazistości, jakim charakteryzowało się poprzednie. Wiele linków doskonale czytelnych w poprzednim wydaniu po prostu wcięło... Dlaczego jeśli wprowadza się zmiany, to niestety najczęściej na gorsze? Ktoś musiał mieć w tym rzeczywiście niezły interes.
Poza tym bez sensu uważam jest konieczność logowania się, żeby np. znaleźć oferty pracy

Marcin Wysocki, 2011-03-25 22:19:15
W tym artykule (data z 2008r.) jest informacja że "Wypracowany system ma na celu wdrożenie ładu wizualnego na stronach podmiotowych BIP". Jednocześnie nie podano żadnych linków, plików, informacji o tym systemie.

Rozumiem że jednak nie powstał. Tłumaczy to kompletny chaos w wyglądzie stron poszczególnych podmiotowych BIP.
Graficy którzy je tworzą nie mają żadnych wytycznych czy ram na których mogliby się oprzeć.

Marcin Wysocki, 2011-03-25 22:38:35
znalazłem plik System_Identyfikacji_Wizualnej_BIP.pdf na stronie cpi.mswia.gov.pl/download.php?s=55&id=3575

Strona www.bip.gov.pl jest widocznie porzucona i nikt nią nie administruje. Typowe dla naszych urzędników.

Lech Albrzykowski, 2011-06-09 10:00:11
Odświeżę wątek choć od publikacji nowego logo mineło już sporo czasu. Osobiście uważam, że nowa identyfikacja jest znacznie lepsza od poprzedniej i też nowocześniejsza. Bardzo dobrze prezentuje się też nowa strona główna BIP za co gratuluje jej autorom.
Wspomnę jeszcze o jednym problemie a mianowicie: nie wiem czy od dłuższego czasu, czy to problem który pojawił się ostatnio ale niestety nie działała FAQ między innymi z odpowiedziami dotyczącymi możliwości użycia logo a jest to informacja (chyba nie tylko dla mnie) dość istotna.